Какво представлява man-in-the-middle атаката?
Man-in-the-middle е кибератака, позната много добре на специалистите в сферата. За да издигнеш и ти уменията си на експертно ниво, не се колебай да се запишеш в курса System and Network Compromising - юни 2024, в който те очакват много хакерски техники и похвати за пробиване на сигурността:
По повод новото издание на advanced курса, днес ще повдигна завесата към него като разгледаме по-подробно именно man-in-the-middle атаката. Ако искаш да се фокусираш върху офанзивната киберсигурност, това несъмнено е една от атаките, с които трябва да си добре запознат.
Какво е man-in-the-middle?
Представи си man-in-the-middle като мимика от D&D и Dark Souls. Той е имитацията на сандъка, който стои между теб и съкровището вътре. И ти скача в най-неочаквания момент.
В този смисъл, MITM атаката застава на пътя на комуникацията между две независими страни и може да достъпи, събира и дори изменя и трие информацията, която се предава. Страните, които си комуникират, може да са потребители, мрежови устройства, които обменят данни, или приложения, които споделят информация.
5 причини защо man-in-the-middle атаките са опасни?
Когато злонамерен играч овладее даден канал на комуникация, той получава достъп до чувствителна информация или до средствата, с които да си я набави.
Именно това прави този тип атаки толкова опасни:
- Страните, които си комуникират, обикновено не подозират, че някой ги подслушва и дори се меси в обмена на информация;
- Могат да бъдат разкрити потребителски имена, пароли, номера на карти и банкови данни;
- Може да се заложат задни вратички за дългосрочна експлоатация и злоупотреба с пробитите системи;
- Информация, данни, потребителски имена и пароли могат да бъдат променяни и дори трити, освен че могат да бъдат достъпени;
- Може дори да се подменят достъпни за сваляне файлове и приложения със зловредни имитации.
А предвид това, че атаката може да се осъществи при комуникацията между различни участници, има и различни начини, по които се провежда. Да ги видим!
Как се осъществява man-in-the-middle атака?
Съществуват различни варианти, по които може да се осъществи подобна кибератака. Това включва хакването на точка за достъп, каквато е рутерът. Или пък имитацията на реален сайт или приложение, която да подлъже посетителите.
Самите хакери може да създадат фалшиви точки за достъп, с имена, наподобяващи познатите на мишените. А това знаеш до какво ще доведе – целият им трафик ще стане явен за атакуващите.
Друг вариант е имитацията на реални линкове на легитимни сайтове – използва се много подобен URL. Ако някой посети имитацията, тя може да стане междинна точка в комуникацията между потребителя и реалния сайт, а това дава възможност за кражба и манипулация на обменяната информация.
Хакерите могат още да осъществят т.нар. DNS или IP spoofing, да откраднат онлайн сесия в браузъра, да откраднат достъпа до имейли или да използват имитиращи такива, за да подведат потребители или институции, и още.
Всички тези възможности за пробив посредством man-in-the-middle подход са определящи и за популярността на този тип атаки. 35% от злонамерените атаки включват именно MITM (securew2).
Атака като man-in-the-middle всъщност е малка част от подходите и техниките, с които си служат хакерите, за да експлоатират мишените си. Предстоящият курс ще ти помогне да навлезеш по-съществено в материята и да си изградиш по-цялостна представа за различните методи, включително DoS, сканиране на мрежи, енумериране и, разбира се, man-in-the-middle.
Ако вече имаш опит в сферата на киберсигурността или дори се занимаваш активно с мрежова или информационна сигурност, надграждащото обучение е точно за теб. Запиши се за System and Network Compromising - юни 2024 още днес, очакваме те!